טיפול פיזיותרפיה בכאב גב תחתון/פריצת דיסק/סיאטיקה- אקוטי וכרוני

שיקום אותופדי - כאבי גב
מבנה עמוד השדרה

כאבי גב תחתון הם תופעה שכיחה ביותר בקרב האוכלוסיה הכללית ואוכלוסיית הספורטאים כאחד והדעה הרווחת הינה שכ – 70% מהאוכלוסיה יסבלו מכאבי גב תחתון בנקודת זמן כלשהי במהלך חייהם.במקרים רבים לא ניתן להצביע באופן ברור על הגורם העיקרי לכאבי הגב, אך עובדה זו לא מונעת טיפול פיזיותרפי אפקטיבי בטווח הקצר להורדת הכאבים וטיפול מניעתי להישנות כאבי הגב בעתיד. קיימים מספר מקרים (כ -10%) שבהם ניתן להגדיר את מקור כאב הגב התחתון:

  1. שברים בחוליות הגב כתוצאה מטראומה (תאונת דרכים, נפילה מסולם וכו’)
  2. לחץ על שורשי העצבים שמתאפיין בכאב מוקרן לאורך הגפיים ויכול להיות מלווה בחולשת שרירים וסימפטומים תחושתיים כמו נימול או עיקצוץ בגפה
  3. בקרב ספורטאים, פריצת דיסק (רקמה סחוסית שנמצאת בין כל שתי חוליות) עלולה לגרום לללחץ על שורשי העצבים, כאשר החומר הג’לטוני של הדיסק בוקע את מעטפת הדיסק ולוחץ על חוט השדרה (שורשי העצבים) באיזור הגב התחתון
  4. גלישה של חוליה על גבי חוליה כתוצאה משבר, שגורם ללחץ על חוט השדרה
  5. היצרות של עמוד השדרה בקרב אוכלוסיית הספורטאים המבוגרת

90% מהמקרים האחרים של כאבי גב תחתון, עלולים להיגרם כתוצאה מפגיעה של אחד המבנים השונים באיזור הגב התחתון (שרירים, פאשיה עמוקה, גופי חוליות, רצועות ומפרקים של חוליות, מעטפת הדיסק הבין-חולייתי)

יציבותו הדינמית Dynamic Stability (במהלך תנועה) של עמוד השדרה המותני תלויה בעיקרה בשליטה (Control) העצבית-שרירית (נוירו-מוסקולרית) שמסייעת בתמיכת איזור הגב התחתון במהלך פעולות יומיומיות פשוטות ובזמן פעילויות ספורטיביות אינטנסיביות.

חשיבות עליונה קיימת לשרירים המקומיים (המייצבים) שמחוברים ישירות לחוליות עמוד השדרה המותני שמספקים יציבות סגמנטלית (לחוליות ולדיסק הבין-חולייתי) ושליטה סגמנטלית בזמן תנועה ופעילות. שרירים כמו הסרעפת Multifidus, Iliopsoas, Quadratus Lumborum, Transversus Abdominis הם דוגמאות לאותם שרירים מקומיים שאי תפקוד שלהם (תופעה השכיחה בחלק ניכר מהאכולוסיה הכללית), פוגעת ביציבותו של הגב התחתון וגורמת לכאבים באיזור זה.

בפיזיותרפיה, אחד מעמודי התווך של הטיפול השיקומי בכאב גב תחתון כרוניים מתמשכים, הוא בעידוד ובשיפור תיפקודם של שרירים אלה וזאת בין היתר, באמצעות חיזוק, מתיחות, תרגול פרופריוספטיבי ולימוד יציבה נכונה.

טיפול פיזיותרפיה הינו כשעה בקליניקה פרטית,פרטני,מנואלי-ידני,בסופו מותאמים למטופל תרגילים ספציפיים.

כאב עכוז- BUTTOCK PAIN

מבנה עמוד שדרה תחתון ומפרק האגן
מבנה עמוד שדרה תחתון ומפרק האגן

כאב עכוז שכיח בדרך כלל בפעילויות ספורט הדורשות בעיטות וספרינטים(כדורגל, ריצות קצרות). הכאב יכול להופעי כפציעה בודדת, או בשילוב עם כאב גב תחתון וכאב לאורך ירך אחורית.
האבחנה המדוייקת לבעיה עלולה להיות מסובכת, מכיוון שהכאב יכול להגרם ממספר גורמים, לדוגמא הקרנה מגב תחתון, או ממפרק SIJ. כאב המוחמר בריצה קשה לאבחון מכיוון שרוב הפתלוגיות באזור מפיקות כאב בפעילות.

SCIATICA

כאב הנובע מלחץ על עצב הsciatic העובר מתחת לשריר הpiriformis  בחלק האחורי של הירך, ומעצבב את שרירי הירך האחוריים ואת שרירי השוק וכף הרגל.
לרוב יופיע כאב חד בישבן או ירך אחורית המוחמר בישיבה ויכול להיות מלווה בתחושת שריפה או נימול, לרוב חד צדדי. לרוב הסיבות הן פריצת דיסק באזור חוליותL5- S1 , הצרות של תעלת חוט השדרה, ומתח מוגבר ומתמשך על שריר הפיריפורמיס, היכול לגרום ליצירת מוקדי לחץ בעצב.

 מהם הסימנים העוזרים לנו להבין מהו המקור לכאב?

דיקור מערבי יבש לכאבי גב תחתון וירך

דיקור מערבי יבש לכאבי צואר,שכמה וזרוע
  1. בדרך כלל כאב עמוק, מפושט, וחד הוא כאב המוקרן מגב תחתון. כאב עכוז המלווה בכאב במפשעות יכול לנבוע ממפרק SIJ.
  2. כאשר ניתן למקם הכאב נקודתית לעכוז, ככל הנראה מקור הבעיה אכן בעכוז.
  3. כאב בישיבה ממושכת יכול להגרם עקב בורסה מודלקת בין שרירי ה HAMSTRINGS לעצם האגן ,או בעיה מגב תחתון.
  4. כאב המוקרן מהגב יכול להופיע גם ללא כאבי גב, כלומר גם אם אין נוכחות של כאבי גב, עדיין ייתכן שהגב הוא מקור הבעיה

טיפול פיזיותרפיה לכאב גב יכלול, בהתאם לממצאים שעלו בבדיקות, עיסוי רקמות עמוק,מתיחות פאסיביות לשרירי ירך,מוביליזציות,דיקור מערבי יבש לשרירי הגב,האגן והירך Gunn-ims, והתאמת תרגילים ספציפיים למטופל.

טיפול פיזיותרפיה מנואלי-ידני בכאב גב תחתון
טיפול פיזיותרפיה מנואלי-ידני בכאב גב תחתון

נושאים עיקריים: כאבים בגב תחתון,גב תפוס,טיפול בגב תפוס,סיאטיקה,אישיאס,הקרנה לרגליים,טיפול בגב תחתון

 חבישה לכאב גב תחתון/גב תפוס

תרגילים לכאבי גב תחתון

תרגיל הרמת אגן לחיזוק שרירי אגן וירך אחורי

תרגיל למתיחת שרירי גב תחתון בשכיבה על הגב

תרגיל הרמת רגל ויד נגדיות בעמידת שש

מתיחת שרירי בטן

תרגיל ל CORE STABILITY הרמת אגן בשכיבה על הצד

מתיחת שרירי גב תחתון בהטיית רגל כפופה

תרגיל ל CORE STABILITY הרמת אגן על רגל אחת

תרגיל למתיחת שרירי ירך ואגן אחוריים GLUTS

הרמת אגן בעזרת כדור שוודי

סיבובי אגן בעמידת שש