טיפול פיזיותרפיה בכאב צוואר תפוס ובתסמונת צליפת שוט whiplash acute wry neck

פציעה נפוצה המתבטאת בכאב חריף בשילוב עם הגבלת תנועת הצוואר, שעלול להיגרם מתנועה חדה או בזמן קימה משינה.

סוג אחד של כאב צוואר חריף מופיע בעקבות תנועה פתאומית המלווה בכאב חד וגורמת לנעילה של אחד או יותר ממפרקי החוליות הצוואריות ללא הקרנה של כאב לגפיים או לראש. שרירי הצוואר שמתכווצים בבת-אחת כתגובה לתנועה הפתאומית (muscle spasm) מגבירים את תחושת הכאב באזור הצווארי. פציעה זו  מאפיינת ספורטאים צעירים שבמהלך פעילות גופנית אינטנסיבית מבצעים תנועה לא מבוקרת של הצוואר. הטיפול הפיזיותרפי מתמקד בהורדת הספזם (הכיווץ) השרירי סביב חוליות הצוואר הנעולות וטכניקות מוביליזציה/מניפולציה לשחרור החוליה הצווארית הנעולה. בנוסף חימום שרירי הצוואר ומתיחות הדרגתיות לשרירים יקלו על תחושת הכאב.

לחץ/שחרור נקודות איסכמיות (Trigger Points)

טיפול מנואלי-ידני לכאבי צוואר לאחר תאונת דרכים

סוג אחר של כאב צוואר חריף מופיע בד”כ לאחר שינה ממושכת במנח לקוי, כאשר מקור הכאב הוא הדיסק הבין-חולייתי הצווארי והתלונה השכיחה היא על כאב הדרגתי באזור הצוואר, הראש והכתפיים. הטיפול הפיזיותרפי מתמקד בטכניקות להורדת הכאב ותיקון המנח הלקוי ע”י מתיחות והדרכה ליציבה נכונה.

פגיעה צווארית מסוג “צליפת שוט” (whiplash) שנפוצה בתאונות דרכים ובספורט מגע, הינה גורם נוסף לפגיעה צווארית, המתאפיין בתנועה האצה/האטה חדות. תסמונת צליפת שוט עלולה גם לגרום לשברים בחוליות הצוואר. לאחר הפגיעה, הספורטאי בד”כ לא יתלונן מיידית על כאב בצוואר, אלא כעבור מס’ ימים (תלוי בעוצמת הפגיעה). הרקמות הרכות שנפגעות בד”כ כתוצאה מצליפת השוט הן הדיסק הבין-חולייתי, הרצועות והשרירים באזור הצוואר.טיפול פיזיותרפיה בפגיעה צווארית מסוג צליפת שוט מתמקד בטכניקות להורדת הכאב, חימום מקומי, מתיחות,דיקור מערבי יבש, הדרכה והסברת מנגנון הפגיעה לספורטאי.

דיקור מערבי יבש לכאבי צואר,שכמה וזרוע
דיקור מערבי יבש לכאבי צואר,שכמה וזרוע

פגיעה צווארית הגורמת לגירוי עצבי צווארי הינה תופעה המתאפיינת בכאב באחת מהגפיים העליונות. כאב באזור הצוואר עצמו לא חייב להופיע והספורטאי עלול להתלונן, מלבד הכאב בגפה, על תחושת דקירות ועיקצוצים בגפה, ירידה בתחושה בגפה או חולשת שרירים בגפה.טיפול פיזיותרפי מתמקד בטכניקות להורדת כאב (מוביליזציות), מתיחות של המערכת העצבית והדרכה ליציבה נכונה.

כיצד דיקור מערבי יבש יכול לסייע לטיפול בצוואר?
לחצו לפרטים נוספים
דיקור מערבי יבש

חבישת ספורטאים לצוואר תפוס/ לאחר פגיעה צווארית- צליפת שוט- WHIPLASH/NECK PAIN SPORT TAPING