פציעות בקרב שחקני/ות כדורסל

משחק הכדורסל הינו משחק הדורש מגע פיזי בין שחקנים,ודרישות גופניות גבוהות (ספרינטים,שינויי כיוון,דילוגים,קפיצות),ולכן גורם למגוון רחב של פציעות.

פציעות ספורט - כדורסל

פגיעות ראש

עקב מגע פיזי עם שחקן יריב (אף,עיניים,שיניים),נפילה על הפרקט.

צוואר

כאב צוואר חריף מופיע בעקבות תנועה פתאומית המלווה בכאב חד וגורמת לנעילהשל אחד או יותר ממפרקי החוליות הצוואריות ללא הקרנה של כאב לגפיים או לראש. שרירי הצוואר שמתכווצים בבת-אחת כתגובה לתנועה הפתאומית (muscle spasm) מגבירים את תחושת הכאב באזור הצווארי. הטיפול הפיזיותרפי מתמקד בהורדת הספזם (הכיווץ) השרירי סביב חוליות הצווארהנעולות וטכניקות מוביליזציה/מניפולציה לשחרור החוליה הצווארית הנעולה. בנוסף חימום שרירי הצוואר ומתיחות הדרגתיות לשרירים יקלו על תחושת הכאב.

פציעות כדורסל

גב תחתון ועכוז

חשיבות עליונה קיימת לשרירים המקומיים (המייצבים) שמחוברים ישירות לחוליותעמוד השדרה המותני שמספקים יציבות סגמנטלית (לחוליות ולדיסק הבין-חולייתי) ושליטה סגמנטלית בזמן תנועה ופעילות. שרירים כמו הסרעפת Multifidus, Iliopsoas, Quadratus Lumborum, Transversus   Abdominis הם דוגמאות לאותם שרירים מקומיים שאי תפקוד שלהם (תופעה השכיחה בחלק ניכר מהאכולוסיה הכללית), פוגעת ביציבותו של הגב התחתון וגורמת לכאבים באיזור זה.

כאב עכוז שכיח בדרך כלל בפעילויות ספורט הדורשות בעיטות וספרינטים(כדורגל, ריצות קצרות). הכאב יכול להופיע כפציעה בודדת, או בשילוב עם כאב גב תחתון וכאב לאורך ירך אחורית.
האבחנה המדויקת לבעיה עלולה להיות מסובכת, מכיוון שהכאב יכול להגרם ממספר גורמים, לדוגמא הקרנה מגב תחתון, או ממפרק SIJ.כאב המוחמר בריצה קשה לאבחון מכיוון שרוב הפתלוגיות באזור מפיקות כאב בפעילות.

פציעות כדורסל

פציעות כתף

פריקת כתף: מתרחשת כתוצאה מחבלה ישירה לכתף או מתנועה פתאומית וחדה של הגפה לאחור ובסיבוב חיצוני (כמו במשחק כדוריד, כשהשחקן התוקף מכין את הזרוע להנחתה ונבלם כאשר הגפה שלו נשארת מאחור והוא פורק את עצם הזרוע קדימה).מפרק הכתף מוגן על- ידי קפסולה מעובה, גידים, רצועות, ושרירים פנימיים (ROTATOR CUFF) האמורים למנוע פריקות, וכשמתרחשת פריקה ישנו חשש לפגיעה לנזק סחוסי ו/או רצועתי ו/או שרירי ו/או גרמי שעלולה לגרום לכאבים ולהגבלת תנועה במפרק הכתף.הספורטאי/ת בד”כ מתאר/ת תחושה שהכתף “יוצאת מהמקום”, כאב עז, ולרוב יקבע את הזרוע הפגועה לגופו.

צביטת כתף: הפתלוגיה עצמה עדיין אינה ברורה באופן מלא, אך עיקר הסברה היא שגידי ה R.C למעשה מתנגשים בעצם האקרומיון ובמפרק ה ACJ.
הצביטה גורמת לגירוי מכאני של גידי ה R.C , ועלולה לגרום לנפיחות, לדלקת ולקרעים.
כיום ישנה סברה כי גם בגידי ה R.C מדובר במצב של טנדינוזיס שינויים ביוכימיים ומבניים בסיבי הגידים המופיעים בעיקר בגיל מבוגר מחוסר שימוש בכתף, או בקרב ספורטאים עקב שימוש יתר, המחלישים הגידים ואף גורמיםלקרע חלקי עד מלא בהם.

שרירי ירך

מתיחה בשרירי הירך הקדמיים (הארבע-ראשי) והאחוריים (שרירי ה HAMSTRINGS פושטי ירך ומכופפי הברך) שכיחה בקרב כדורסלנים,ויכולה להופיע למרות הקפדה על מערך מתיחות וחיזוקי שרירי מובנה.
מתיחה קדמית מתרחשת בדרך כלל במרכז בשריר ובחיבור גיד-שריר,ובירך האחורית בדרך כלל בחיבור גיד- שריר, או סמוך לISCHIAL TUBEROSITY, מקום חיבור גיד השרירים לעצם האגן, כתוצאה מטראומה אקוטית או אימון יתר OVERUSE, ובדרך כלללאחר אימון עצים כמו ספרינטים ואינטרוולים.

ברך

רצועה צולבת קדמית: הרצועה הצולבת הקדמית בברך (ACL) מחברת בין עצם הירך (FEMUR) לעצם השוק (TIBIA).לפציעת ACL גורמי סיכון רבים: גיל,מין,מבנה גוף,בריאות כללית,פציעות בעבר,מבנה אנטומי של המפרק,כושר גופני,רמת מיומנות ספורטיבית,רמת פרופריוספציה , ומנגנון הפציעה, המושפע מהסביבה(מצב המשטח) וציוד (נעליים, מגינים).תפקידה של הרצועה הצולבת הקדמית(ACL) בברך כפול: מניעת תנועה קדמית של השוק (TIBIA) ביחס לירך(FEMUR),ושליטה על תנועות סיבוביות/תנועות ציר בברך(Rotation) שינוי כיוון במהלך ריצה, נחיתה מקפיצה לריבאונד, תנועה חדה על רגל ציר וכדומה.

כאב ברך קדמי

כאב על רקע מפרק ירך פיקה יופיע לרוב אצל רצים למרחקים ארוכים יותר, זהו כאב שבמהלך הריצה הולך ומחמיר, ומופיע בעיקר בריצהבמדרון ובירידת ועליית מדרגות, וגם במנוחה לאחר ישיבה ממושכת, ויכול להיות מלווה בקריפטציות(קליקים) בהנעת הברך. כאב זה יופיע תוך כדי מישוש סביב הפיקה, בעיקר בחלקה הפנימי, ובלחץ ידני על הפיקה לכיוון הירך תוך כדי כיווץ שריר הארבע-ראשי.

כאב על רקע גיד הפיקה יופיע בעיקר על רקע עומס חוזר, בדרך כלל אקצנטרי (קפיצות, נחיתות), יכול להופיע באופן פתאומי במהלך הריצה, ובדרך כלל מוקל בזמן הפעילות ומוחמר לאחריה. כאב זה יופיע תוך כדי מישוש לאורך גיד הפיקה, המחבר בין החלק התחתון של הפיקה לגבשושית בעצם השוק

על מנת להוריד עומס מגיד הפיקה, ניתן להשתמש בברכייה מסוג חבק ברך תת פיקתי, המקל על השחקן בזמן ניתורים, נחיתות ומיאוצים.

שרירי השוק

מתיחה אקוטית של שרירי התאומים נגרמת בדרך כלל כתוצאה מהאצה פתאומית לריצה מהירה, או בשינויי כיוון קיצוניים.
לרוב הספורטאי מתלונן על תחושת “דקירה” ותחושת קרע בשריר, בעיקר באיזור המדיאלי (פנימי) של שרירי התאומים, או בחיבור השריר לגיד.
בנוסף ייתכן כאב לאורך השרירים לאחר עומס אימונים עצים (הכנהלמרתון,אימוני עליות וכדומה) ללא טראומה מקומית, המצריך מנוחה וטיפוליםלשחרור השרירים(דיקור יבש,עיסוי עמוק,מוביליזציות מפרקיות,חבישות).

קרסול וכף רגל

1.דורבן– פאציה הפלנטרית PLANTAR FASCIA, או כפי שנקראת בלשון הרצים כדורבן.מתרחשת  בדרך כלל עקב ביומכניקה לקויה סביב מפרקי הקרסול, הברך ואף הירך, ובדרך כלל עקב פרונציה מוגברת (כף רגל שטוחה) או PES CAVUS(קשת גבוהה בכף הרגל). לעיתים בצילום רנטגן ימצא דורבן, מאין ספיח עצם הבולט מעצם העקב, הנוצר מעצם המתיחה בפאציה הפלנטרית המחוברת אליו, אך הדורבן עצמו אינו מקור לכאב, אלא המתיחה הנוצרת בפאציה, המחברת בין העקב לאצבעות כף הרגל, ותומכת באופן פאסיבי בקשת האורכית של כף הרגל, ובאופן דינאמי כבולמת זעזועים.

  1. שברי מאמץ בעצמות כף הרגל– השבר הנפוץ ביותר נמצא בצוואר המסרק (אצבע) השני (מתייחסים לבוהן כמסרק הראשון), כתוצאה מכף רגל קורסת (hyperpronation), מצב בו הבוהן מתרוממת ונוצר עומס מתגבר על המסרק השני. כמו-כן ישנם מצבים בהם המסרק השני ארוך יותר מהבוהן, ושוב נוצר עומס רב באזור בזמן הדריכה.
  2. גיד אכילסטנדינוזיס: מתאר מצב כרוני, בו ישנם שינויים ניווניים הגיד ללא המצאות דלקת אקוטית, כלומר ללא תאים דלקתיים, ולכן לא נמצא חום ונפיחות, אך הגיד יכאב בפעילות. בדרך כלל תהליך זה מופיע עקב אימון יתר OVERUSE. כמו כן, כאב שמופיע בעיקר תוך כדי עלייה על קצות אצבעות יכול לנבוע מצביטה אחורית, הנובע מגבשושית עצם המופיעה בחלק האחורי של עצם העקב, ולכן כל תנועה מסוג זה גורמת לגיד להצבט בגבשושית.
  3. נקע בקרסול–  מתבטא בכך שהרצועות הצידיות(בד”כ החיצוניות) שמייצבות את מפרק הקרסול, נמתחות ונוצר קרע (חלקי או מלא) שגורם לאי יציבות במפרק הקרסול: מנקע דרגה 1(קל) בו הרצועות נמתחות, אך לא נקרעות, ועד נקע דרגה 3 (חמור), בו אחת הרצועות נקרעת לחלוטין.
פציעת כדורסל